reversetwinzz reversetwinzz
  • 01-06-2018
  • Mathematics
contestada

What is the unit price for 8 ounces cough syrup @$1.36 a bottle

Respuesta :

coolguy234 coolguy234
  • 01-06-2018
just divide 1.36 by 8
0.17
Answer Link
Luv2Teach
Luv2Teach Luv2Teach
  • 01-06-2018
Unit price will be found by dividing 1.36 by 8. This will give you the cost per ounce.  It's 17 cents per ounce.
Answer Link

Otras preguntas

Matrix A has order 4 x 8, Matrix B has order 4 x 16. What is the order of the matrix obtained by AB? What is the order of the matrix obtained by BA?
What is the value of n where 131 is the nth term of the sequence -2, 5, 12…..?
Chemical changes sometimes produce a gas which you can detect by observing
Consider a student loan of ​$17,500 at a fixed APR of 6​% for 3 years. A. Calculate the monthly payment B. Determine the total amount paid over the term of the
Boris currently works as a political consultant, earning $100,000 a year. he has three job offers with the salaries of $110,000, $105,000, and $95,000. if boris
Ann and Betty shared a sum of money in the ratio 2:3 Ann received $120 what was Betty's share
how did Enlightenment ideas affect political thinking in the colonies
What are two events happen after the boy hears blue jay
You would like to buy your dream car, a fully-loaded 2016 Toyota Prius, for $31,000, but can only afford to pay $430 per month. Based on a 4.5% interest rate:A.
What was the most important part of the representative democracy