aboudiutah aboudiutah
  • 03-06-2018
  • Mathematics
contestada

Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?

Respuesta :

tufftoritogon
tufftoritogon tufftoritogon
  • 04-06-2018
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements about Buddhism is true? A. Buddhists taught the virtues of the eightfold path. B. Gautama, founder of Buddhism, was a common fisherman
how can the distributive property be used to find 4 x 875? draw an array.
Hannah buys 3 packs of 36 exposure films and 2 packages of 24 exposure films. She uses 8 rolls of film. How many rolls does she have left?
Cheese sticks that were previously priced at 5 for $1 are now four for $1 find the percent decrease in the number of cheese sticks you can buy for $1
In the village of Moon there are three weavers, two bakers, and a jeweler. The village has a granary as well as an open air market where most residents buy thei
Earth's greenhouse effect is most directly related to the _____ cycle. a. argon b. carbon c. oxygen d. nitrogen
Which of the following climates is most suited for physical weathering? A. Hot B. Cool C. Warm D. Dry
_____ phase is the period of interphase when genetic information is being duplicated. M phase G1 phase G2 phase S phase
Genetic information is carried in ATP molecules. True False
_____ phase is the period of interphase when genetic information is being duplicated. M phase G1 phase G2 phase S phase