shalomjjjj
shalomjjjj shalomjjjj
  • 03-03-2016
  • Mathematics
contestada

The carpet Erin has chosen cost $2.50 per square foot. How much will it cost her to carpet the floor thats 61ft?

Respuesta :

apologiabiology
apologiabiology apologiabiology
  • 03-03-2016
cost=number of units times cost per  unit
cost per unit=2.5
nuber of units=61

cost=61 times 2.5
cost=$152.5
Answer Link

Otras preguntas

According to the study, a _______ is when you string one quote after another in an essay without connecting them
In triangle △ABC, ∠ABC=90°, BH is an altitude. Find the missing lengths. AC=26 and CH=8, find BH.
ANSWER ASAP PLEASE!!!!!!!!! 6) Who was the main character of the Odyssey? A. Athena B. Odysseus C. Poseidon 7) What were the main foods of the Myceneans? A. Oli
what statement about the influence the Armory Show had on artist is true? A) it unified the American artist in there desire to create representational art b) it
Help with Spanish hw
What types of energy transfers and energy transportations are involved in the domino chain reaction?
Of the 304 people who attended a school play, 5/8 were students. How many of the people who attended were students.
Sam is picking fruit from a basket that contains many different kinds of fruit. Which set of events is independent?
what was gained through the gadsden purchase
This poem describes a train as if it were a horse. What literacy device does the poet use in this poem?