A sporting goods store has added a section with trail foods and snacks. Raisins cost $5.00 per pound and peanuts cost $3.80 per pound. Raisins and peanuts are going to be sold in a mixture of 30 pounds which will cost $4.05 per pound. How many pounds of raisins will be in the mix?
HI THERE! i can help you :) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
let the number of raisins (in pounds) be R and the number of peanuts (in pounds be p.
since the bag is 30 pounds, so R+P =30 the total cost of the bag is 30 pounds* 4.05 per pound = $121.50 . now we can use the per-pound costs to write an equation . . . 5R+3.8P=121.5
Now just solve that first equation. . (R+P=30) for R. R= 30- P
now use that to substitute in the other equation 5R+3.8P=121.5 5(30-p) + 3.8P=121.5 solve for p 150- 5P+ 3.8p = 121.5 150-1.2p=121.5 150-1.2p=121.5 -1.2p=-28.5 P=23.75
now use that to find r R+p =30 r+23.75=30 R=6.25
(hope this helps sorry it took so long to type ) have a good day !