AngelDaKing
AngelDaKing AngelDaKing
  • 03-07-2018
  • Mathematics
contestada

i need help with this please help the last one is 20 for 4.20

i need help with this please help the last one is 20 for 420 class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-07-2018
Hello!

The word "per" means to divide. Therefore we will divide our price by ounces to find how much one ounce costs.

.42/2=.21

It costs $0.21 per ounce.

I hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

can someone help me out? (serious answers only)
well im upset who cares emencho106 i rly wont leave u :( sry if u think that
the main function of the kidnenly is​
What is the ideal weather for these activities? 1. skiing 2. going to the beach 3. going sailing 4. watching tv 5. drinking hot chocolate 6. taking a walk
Whats the difference between the League of Nations and the United Nations?
Jacob Lawrence decided to become an artist at age 15, and at the age of 21 received an assignment from the WPA TVA CIA I need help now I will mark as branliest
how do scientists know where the natural resources are without digging?
How does the politics of personal responsibility reinforce racism in the United States?
Can someone please tell me how to measure the diameter of a circle? Im confused.
Describe the Three-Fifths Compromise.