Babydoll719 Babydoll719
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

if five notebooks cost $5.25 , how much would three notebooks cost?

Respuesta :

rickyboedeker
rickyboedeker rickyboedeker
  • 03-09-2014
Set it up as a ratio.  $5.25/5 = $1.05 per notebook

Then solve your equation by multiplying the cost by 3.  3 * $1.05 = $3.15
Answer Link

Otras preguntas

List some ways that geology controls where it is safe to live.
Does a republican form of government mean that all those eligible must vote in order that government be effective? Why or why not?
Could someone please help me with this Math problem
Use the substitution method to solve the system of equations. Choose the correct ordered pair. 2x + 3y = 29 x = 4 A. (3, 2) B. (4, 11) C. (4, 7) D. (7, 4)
A company manufactures shampoo. The total monthly cost of manufacturing shampoo is equal to fixed cost of $400 plus a cost of $40 per gallon of shampoo manufact
Explain a time in our history when the federal government went beyond the limitations placed upon it. How was the situation handled?
A certain liquid has a density of 2.0 g/cm3 . 40.0 g of this liquid would occupy a volume of ___ cm3
What was the main goal of the Flying Tigers?
Why is it useful to use moles to measure chemical quantities?
The Walters family bought 3 ham sandwich and 4 fruit cups for lunch. Each sandwich cost $4 and each fruit cups cost $2. How much did the family spend on lunch?