garytorresangulo garytorresangulo
  • 03-10-2018
  • Mathematics
contestada

victor bought 15.6 pounds of paintball all together the balls cost $35.99 about how much did the paintball cost per pound

Respuesta :

infinitedip infinitedip
  • 03-10-2018
around 2.30 per pound

35.99÷15.6=2.307

Round up to 2.30
Answer Link

Otras preguntas

Consider the following statement. Fourteen more than 12 times the number equals 37 less than 11 times a number. a. Write an equation to represent the statement.
What phylum has animals with a central cavity and mouth;and most of them have tentacles?
while your finger is still pushing the coin, there are four forces acting on the coin: what are they?
A basketball player achieves a hang time of 0.773 s in dunking the ball. What vertical height will he attain? The acceleration of gravity is 9.8 m/s^2 .
What does it mean when sperm can't penetrate the eggs
Which of the following differs when comparing the deep ocean to the intertidal zone? PLEASE HELP!!! •need for energy •salinity •the amount of sunlight •relianc
Which of the following describes the Conquistadors goals in the New World? Select one: a. Gold - The Conquistadors wanted to get rich b. God - The Conquistadors
what's bigger 60% of 90 or half of 100?
why are quebec and ontario known as canadas economic heart
What role does carbon dioxide play in plant life processes