Seudónimo Seudónimo
  • 03-04-2016
  • Mathematics
contestada

if 7 candies cost $4.20 how much does 12 candies cost?

Respuesta :

Jeanne080
Jeanne080 Jeanne080
  • 03-04-2016
4.20/7 = $0.6 That's for ONE candy Then do this : 0.6* 12 = $7.20
Answer Link

Otras preguntas

The amount of money in an account can be determined by the formula A re where is the initial investment, r is the annual interest rate, and tis the number of y
If for every 2 atoms of Chlorine-35 there are 5 atoms of Chlorine-38. What is the average mass?
What is the slope of the line containing the midpoint of the segment with endpoints at (0, 0) and (2, 3) and the midpoint of the segment with endpoints at (5, 0
PLEASE HELP ME!!!! WILL GIVE BRAINLIEST!!! If (x − 5) is a factor of the polynomial function f(x) = 3x^2 − 23x + 40, which of the following is another factor?
Please help me! I’m desperate
Complete the equation of the line through (-8,-2) and (-4,6). Use exact numbers. Y=
including the direct and indirect costs, alcohol related collisions cost society _____billion dollars annually. A.86 B.96 C.106. D.201
Elyse has $18 on a gift card that she can use to rent movies online. The graph at the right shows the amount of money remaining on her gift card ba. sed on the
WILL MARK AS BRAINLEST!! List five items that were sold at the medieval fair.
Three pairs of shoes are priced at $39.95 each. Estimate the total cost for the all 3 pairs of shoes.