lizziealex03 lizziealex03
  • 03-01-2019
  • Mathematics
contestada

If milk cost $0.58 per pound how much would 3 and 1/2 gallon cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-01-2019

You would multiply .58 by 8.35 to get an answer of about 4.84

Now you would multiply 4.84 by 3.5 to get your price of 3 1/2 gallons of milk

$16.94 is the price of 3 1/2 gallons of milk

Hope this helped!

Answer Link

Otras preguntas

a girl wants to count the steps of a moving escalator which is going up. if she is going up on it, she counts 60 steps. if she is walking down, taking the same
what is the solution to the equation fraction 1 over 3(n − fraction 1 over 3) = fraction 1 over 6n? n = 3 n = 2 n = fraction 5 over 6 n = fraction 2 over 3
What interests you the most about Social Psychology? What do you think is one of the most aggravating issues that our society faces nowadays?
How did the Reconquista act as a pull mechanism for Spain to explore and conquer new lands?
plz help me with both questions pllllz
r(t)=3t A(r)=pi r^2 find A[r(t)]
According to Ohm's law what would happen if the current was increased and the resistance was held constant? A. voltage would decrease B. voltage would increase
evaluate the integral (xe^2x)/(1+2x)^2
what is the author's purpose in "Carry Your Own Skis"
Solve x2 + 8x − 3 = 0 using the completing-the-square method.