madibizz01 madibizz01
  • 04-03-2019
  • Mathematics
contestada

Cory bought 2 1/2 liters of paint for $60. What was the cost per liter of paint?
ANSWER FAST

Respuesta :

hannahyunzizhou
hannahyunzizhou hannahyunzizhou
  • 04-03-2019

Answer:

$24

Step-by-step explanation:

you need to find the unit ratio

2.5      1

----  =  ----

$60        x

solve for x, which is $24

Answer Link
geekgirldabs
geekgirldabs geekgirldabs
  • 04-03-2019

find the unit ratio which is $24

Answer Link

Otras preguntas

A bakery baked 184 loaves of bread in 4 hours. how many miles and 1 hour
What is a gradual increase in average global temperature called?
What statement can you make about the classification of organisms using the animal tree and the plant tree
3. Bursting through the door, the flustered mother mother screamed uncontrollably at the innocent teacher who gave her child an F. Tone:______________________ C
What ratios are equivalent to 9:2
What is 25% of 6??? Is it 1.5?
3.7 times 9.4 show work
500 reduced by 4 times my age is 232 .
what function does diffusion have in the cell
What statement can you make about the classification of organisms using the animal tree and the plant tree