kiki6168 kiki6168
  • 02-04-2019
  • Mathematics
contestada

4 lb of bananas for $2.76 is the same as
1 lb of bananas for $.69
​

Respuesta :

jsjs49 jsjs49
  • 02-04-2019
1 lb = 16 ounces

Paid amount
= [(0.69 cents) / (16 ounces)] × (5 ounces)
= 0.215625 cents
Answer Link
Mmmaadddiee
Mmmaadddiee Mmmaadddiee
  • 02-04-2019
Yes because if you multiply $.69 by 4 u would get $2.76
Answer Link

Otras preguntas

Please please answer this equation
PLZ HELP BIG POINTS>BRAINLIEST WILL BE AWARDED
x+12= -15 ASAP! ASAP! ASAP!
Why rich countries experience low rates of urbanisation and poor countries experience high rates??
( 3 /4 ÷ 3 /100 −47/2 )÷4/2 · 2 /3 +7/6
Algebra help please?
What was an important role of the Parthians in the Silk Road?
Use partial quotients to divide 343 by 6
Why did the Aztecs capture other tribes and killed them
The numerator of a fraction is 18 and the denominator is 8. All of the following numbers are equivalent except: a.9/4 b.2 1/4 c. 36/16 d. 6/4