bookyanna7owjs8z
bookyanna7owjs8z bookyanna7owjs8z
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

A 4-PINT carton of ice cream costs $12.04. What is the price per QUART

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 03-06-2019

1 quart = 2 pints.

This means a 4 pint container is 2 quarts.

To find the price for 1 quart divide the price by 2:

12.04 / 2 = $6.02 per quart.

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses possessive personal pronouns correctly? A. Yours essay requires some minor revisions. B. Take you're time and drive carefully. C. After
what is the plural of volcano
You want to convert 1 kilogram to milligrams. you already know that 1 kilogram = 1,000 grams. explain how knowing that 1 gram = 1,000 milligrams can help you
Herbivores that live in the wetlands
Which of the following is True for valence electrons? A) Valence electrons are always located in the innermost energy level B) Each element in the periodic tabl
What is carbon dioxide narcosis?
A segment of a circle has a 120 arc and a chord of 8in. Find the area of the segment.
Blank verse is unrhymed _____. iambic trimeter trochaic pentameter iambic pentameter anapestic dimeter
Find the slope of y=4
Which address uses correct punctuation? A. 23 Squirrel Street, Pittsburgh, Pennsylvania, 15201 B. 23 Squirrel Street, Pittsburgh Pennsylvania, 15201 C. 23 Squir