cecymar17
cecymar17 cecymar17
  • 03-06-2019
  • Mathematics
contestada

Write an equation.John bought 6 note books at CVS, he spent a total of $13.50.​

Respuesta :

Sevared
Sevared Sevared
  • 03-06-2019
2.25 per notebook because 13.50/6 = 2.25
Answer Link
TheBlueFox
TheBlueFox TheBlueFox
  • 03-06-2019

Hello There!

6n=13.50

This means that 6 notebooks and some amount represented as n is 13.50

Answer Link

Otras preguntas

3x+y=4 2x+y=5 solve using linear combination
Can someone please help me ?
How many miles can you get on one tank of gas if your tank holds 18 gallons and you get 22 miles per gallon?
If it takes Mark twice as long to earn $6.00 as it takes Carl to earn $4.00, what is the ratio of Mark’s pay per hour to Carl’s pay per hour?
USE A NUMBER LINE TO FIND 8/9 / 8/45.
What were some events/things that caused the Great Depression?
what does etymology study?
What are abiotic factors of the enviroment lynx
What is the slope of any line parallel to the line 8x + 9y = 3 in the standard (x,y) coordinate plane?
what is the kingdom and phylum of a euglena protest?