metz24
metz24 metz24
  • 02-07-2019
  • Mathematics
contestada

if 8 markers cost $20 what is the cost of 12 markers

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 02-07-2019

Answer:

$30

Step-by-step explanation:

Find the cost per marker.

Given: 8 markers = $20

Divide 8 from both sides.

Let x = amount of markers.

(8x)/8 = (20)/8

x = 2.5

Each marker costs $2.50

Now, multiply 12 with $2.50

2.50 x 12 = 30

$30 is the cost of 12 markers.

~

Answer Link

Otras preguntas

50 POINTS !!!!! HomeWorker Helperer please 1) Using the quotient rule, find [tex]y = \frac{cosx - sinx}{cosx + sinx}[/tex] 2) Given that [tex]y = \frac{x-1}{
State one way in which the war powers act could limit United States involvement in foreign conflicts
What is the y intercept of the function f(x) = -2/3x + 1/3
7 + x - 15= -2 2/3 what is x
Why was the United States ripe for the growth of industry?
Carmella has a small workshop where she has equipment to make ceramics. Much of the equipment was purchased 10 years ago. Recently, her workshop had a fire that
Which of the following scenarios best exemplifies a platform business?Devin purchases electronic parts from a variety of vendors and assembles them intoinexpens
What region did both Jews and Arabs Claim?
What causes the phases of our moon
Enforcement of the Treaty of Versailles began with the issue of a. reparations. b. border disputes. c. new states to form. d. a peace settlement.