jamesreachout jamesreachout
  • 01-10-2019
  • Mathematics
contestada

theos mom bought an eight pack of juice boxes for 4 dollars find the unit rate

Respuesta :

AnimeBrainly
AnimeBrainly AnimeBrainly
  • 01-10-2019

Answer:

$0.50 for a pack of juice.

Step-by-step explanation:

You are finding the unit rate of the cost of each unit, or one box of juice. In this case, there is 8 juice boxes in the pack, which costs you $4. Divide 4 with 8:

4/8 = 1/2 = 0.5

$0.50 is the cost per pack of juice.

~

Answer Link

Otras preguntas

I need help is it A B C or D
Why is it important for your heart to keep oxygen-rich blood seperate from oxygen-poor blood?
Ben wants to buy 2 blue sweaters for 119$ and 3 brown sweaters for 44$ each how much will ben spend on his five sweaters?
Round 63.3 to the nearest tenth
Explaim how predators and prey population limit each others growth rates
How u do ratios and divide because i have bad memories and its to many steps?
The blood illness that is caused by low iron is called: leukemia anemia diabetes tuberculosis
A bag contains 12 pennies, 9 nickels, 11 dimes and 3 quarters. A coin is selected at random from the bag. Find the probability. P (more than 9 cents)
Jews and Arabs are descendants of Shem. True False
What interpretation of this image supports moctezumas understanding of human sacrifice