ss9483
ss9483 ss9483
  • 03-10-2019
  • Advanced Placement (AP)
contestada

how many pounds of pork chops could you buy if your budget for the meal was $20? how many servings would that give you

Respuesta :

adfeh adfeh
  • 03-10-2019
How much does the pork cost in this scenario? If you assumed $5/lb, you could buy 4 lbs if that was all you were going to eat. If you needed money for something else, you’ll have to change for that. Approximately 8 ounces (1/2 pound) is a serving, so assume that with 4 pounds, you have 8 servings.
Answer Link

Otras preguntas

The study of the functions of the body is known as
Tell meWhat is x/7=13
Draw an isosceles triangle and mark three midpoints of its sides. Can you guess what type of triangle you got? What can you say about the triangle with vertices
How oxygen travels the air in your avioli by respiration
through: (-5,-4) parallel to y= 7/5x m-3
Calculate the mass in the Gram for the following 6.00moles O2
Prompt: There are two questions you will be responding to. The first question is, “What is the meaning of PEACE?” The second question is, “Do you believe sust
Explain why there were changes in policing in 1700-1900
photosynthesis and cellular respiration are processes that create what for the cells​
Explain why there were changes in policing in 1700-1900