banksrianna10 banksrianna10
  • 03-10-2019
  • Mathematics
contestada

Find the unit cost of a store sells a dozen eggs for 1.99.

Respuesta :

Dxsho
Dxsho Dxsho
  • 06-10-2019

Answer: 0.16$

Step-by-step explanation: You would do 1.99 divided by 12 because 12 equals to a dozen, 1.99 divided by 12 to get 0.16 cents.

Answer Link

Otras preguntas

A generalized term for animal organs that produce sex cells is a _____. gametangium antheridium testis gonad
Nadia bought 4.3 pounds of ham on Tuesday and 1.7 pounds of ham on Wednesday. She spent a total of $41.94. What was the price of the ham per pound?
In the western states, a dry creek is called an arroyo or _____.
Which scientist did experiments involving a form of cathods ray tube
answel.break, so be sure that best answer each question. Note beyou have the entire question and allthe answers choosing 1. Significant settlement in Manitoba,
When may a hypothesis be revised?
what are the steps to solve this problem C=6/(6+12)*180
Find the quotient -10d 4 e 3 f 5 ÷ 15d 2 e 2 f
A clock radio is rated as 30 w of power output. if the radio also draws 30 w at 120 v, which will the current draw be?
what number should be added to both sides of the equation to complete the square? x2 8x = 4