officerjcjackson1681 officerjcjackson1681
  • 02-11-2019
  • Mathematics
contestada

3 cheeseburgers and 4 tacos cost $6.60. One cheeseburger and 8 tacos cost $7.20. What is the price of a taco?

Respuesta :

momnaasghar005 momnaasghar005
  • 02-11-2019

Answer:

My working out but i have gone wrong somewhere

Step-by-step explanation:

Simultaneous equations

3C+4t=6.60 x 2

1C+8t=7.20

6c+8t=13.20

1c+8t=7.20                 Subtract

5 Cheese burgers=6

1 cheese burger = 1.20

Substitute

1.20+8t=7.20

8t= 6

taco= 1.34

Answer Link

Otras preguntas

In poetry and fiction, the main reason for using vivid words is to
which digits can replace the _ to make a true statement?
its important to (keep your chin up even if your team is losing the big game.) what does the idiom means
In the following passage, what does commandeer most likely mean? Choose the correct answer. Davey Jones was the sneakiest pirate that ever was, at least accordi
7:45-12:30 is how many hours
contrast the economies and ways of life that developed in the north and south
the anti-federalist pushed for ?
which is considered a high priority health issue in the united states. (a. anorexia b.autism c.immunizations d. dental health)
0.800 rounnded off to the nearest tenth
what is the slope of y=1/4x+1