thegirlyoulovesm thegirlyoulovesm
  • 03-11-2019
  • Mathematics
contestada

He bought cupcakes for $2.50 each. He will sell them for $7.99 each. What will be his profit on each set of cupcakes?

Respuesta :

Bestflashcardbuilder
Bestflashcardbuilder Bestflashcardbuilder
  • 03-11-2019

Answer:::::::::

$5.49

Answer Link
loveaiden4ever
loveaiden4ever loveaiden4ever
  • 03-11-2019

Answer:$5.49

Step-by-step explanation:7.99 - 2.50 = 5.49

Answer Link

Otras preguntas

Including a 19% sales tax, a tailored suit costs $357. Find the original cost of the tailored suit. A) Write an equation that can be used to solve this question
Help answer this please
Let f( x)=2x^2+7x and g(x)=-8x^2-3x+5. What is g(x)+f(x)?
What is 12x+4=8x-6? How do you do this?
find the area of a circle is with a diameter of 6
a cake pan is shaped like a rectangular prism the pans volume is 216 in. the cake pan has a base that is 12 inches by a 9 in. what is the height of the pan ?
309 students went on a field trip. Five buses were filled and 29 students traveled by car. How many students were in each bus?
An item is regularly priced at $95. Josh bought it on sale for 80% off the regular price. How much did josh pay? I’ll give brainliest pls help
How to show work for this problem. y-(6-y) =8(y+4)
When x=3, y=4. What is y when x=12? (The relationship is proportional). Pls help