marianela123456789 marianela123456789
  • 03-10-2014
  • Mathematics
contestada

walter buys a bus pass for 30$. everytime he rides the bus money is deducted from the value pass. he rode 12 times and 24$ was deducted from the pass. how much does each bus ride cost?

Respuesta :

iloveonedirection
iloveonedirection iloveonedirection
  • 05-10-2014
To solve this, set up a proportion and solve.

[tex] \frac{12}{24}= \frac{1}{x} \\ \\ 12*x=24*1 \\ \\ 12x=24 \\ \\ x=2[/tex]

It cost $2 per ride.
Answer Link

Otras preguntas

Pls help me What is x and y
What would a wave with a low amplitude sound like? A It would sound quiet. B It would sound loud. C It would sound squeaky. D It would sound deep.
Which value is farthest from 0 on the number line? A. 40 B. -41 C. |40.5| D. |-41.5|
what do scientist study to reconstruct past climate conditions?
What is the difference between federal and private loans.
Please help me 100 points
the terms containment massive retaliation and detente are most closely associated with united states foreign policy efforts to
Is it worth it to take AP Psych? Like is it an easy course? I need something to fill my second-semester elective, and AP Psych was one of the options I saw. The
The Republican Party of the 1850's... Select one: a. Was strongest in the Southern States. O b. Was composed almost entirely of abolitionists which had moral ob
A sign language club made $627. 50 from selling popcorn at a festival. The popcorn cost the club $95. 0. Which expression represents the amount of money that wa