mulanchestnut mulanchestnut
  • 02-12-2019
  • Mathematics
contestada

it cost 4.25 to buy 3/4 lb. of cashews. How much would it cost to purchase 6 lbs. of cashews,

Respuesta :

harshapuranik179
harshapuranik179 harshapuranik179
  • 02-12-2019

Answer:

4.25 = 3/4 lb.

17 = 3 lb.(Multiplying by 4 on both sides)

Therefore it would cost 34 to buy 6 lb.(Multiplying by 2 on both sides)

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

I’m stuck on this question please help
Guys please help, List the economic activities to delivering evening news bulletin to your television or radio​
An embenkment is best defined as______
This is used when the subject of a sentence requires the action instead of doing it
explain three steps an eighth grader should take to create a college savings plan if she is interested in attending a two year training program
someone please help....
Transferable skills related to money include
Which type of mutation has a larger effect, a point mutation or a frameshift mutation?
how do you find the mean absolute deviation
Find the solution set of the inequality: -3x + 8 < 15