mathkidneedshelpwith mathkidneedshelpwith
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Which is the Best Buy?
Whole wheat weighs 16oz and costs $2.24

Pita weighs 20oz and costs $3.60

7-grain weighs 16oz and costs $2.56
Which is the Best Buy?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-12-2019

Answer:whole wheat

Step-by-step explanation:

Its whole wheat because when you divide the cost by the weight whole wheat is the best deal

Answer Link

Otras preguntas

Beside each aspect of the poem “I, Too, Sing America,” rewrite its corresponding effect in the spaces provided.
Listen and choose the option with the best answer to the question. Based on the audio, what detail is true? A. They run the errands a day before the store opens
what is the absolute value of 2.3
The plot of George Orwell’s Animal Farm is based on what historical event? the Great Depression the Spanish Civil War the Second World War the Russian Revolutio
Write the next 4 digits in the repeating decimal 4.715
____was formed in 1886, won wage increases and shorter work weeks for its members between 1890 and 1915.
9. The value of the 8th term is 78. The sequence is increasing by 10 at each step. Explicit equation: y = 10x - 2 Recursive: now = previous term + 10 Find the 2
PLEASE HELP!! WILL GIVE BRAINLIEST ANSWER TO THE FIRST PERSON
the smell of a chemical
There are 8 soccer teams for the 110 players in the league. The league wants the same number of players on each team. Which explains whether or not it is possib