idagomez47 idagomez47
  • 03-12-2019
  • Mathematics
contestada

Sheila has $47 to buy graphing pads for her math class. Each pad costs $8,
How many pads can she buy? Do not include units in your answer.

Respuesta :

v32daf v32daf
  • 03-12-2019

Answer:

5 tablets can be bought

Step-by-step explanation:

47/8= 5

Answer Link

Otras preguntas

algae do not cause disease or not
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
write the equation in function form then graph the equation 3x-y=5
Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?
how do i make 24 using the numbers 11 6 10 2?
which state capital is north of 40 degrees north latitude: Frankfort, denver, salt lake city, or columbus?
se quiere embotellar 43,5 litros de leche en botellas de 0,750 de litro ¿cuantas botellas se necesitan?
Describe William Shakespeare in one word
in a geometric series t1=23,t3=92 and the sum of all of the terms of the series is 62813. How many terms are in the series
Calculate the speed of a 3.5cm sound wave of frequency 8000Hz