Ariebaby Ariebaby
  • 01-01-2020
  • Mathematics
contestada

Blueberries cost $4.00 per pound. How many pounds of blueberries can u buy for $1.00

Respuesta :

guccigirl1208
guccigirl1208 guccigirl1208
  • 01-01-2020
One fourth of a pound
1/4 lb
Answer Link
josshyaby
josshyaby josshyaby
  • 01-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Blueberries cost $4.00 for 1 pound. The number of blueberries that can be bought $1.00 = (1×1)/4 pounds

= 1/4 pounds

Answer Link

Otras preguntas

HELP FAST! Drag each tile to the correct location. Identify each sentence as a compound or complex sentence.
What does “Race-Based” Slavery mean?
Can somebody walk me through this please!
guys guys guys guys guys help​
Which quotient matches the description of solving with partial quotients for 240÷15 ? Step 1: Subtract (10×15) from 240 to get 90. Step 2: Subtract (6×15) from
Name the Property of Equality that justifies the statement: A. Reflexive Property • B. Symmetric Property • C. Addition Property D. Multiplication Property If m
Describe the separation of the southern states. Why did they do it? Who became the president of the southern states and what were they called?
-3x-5=4 What is the value of x
-8x+3(x-5)=25 solve for x literally i will give u points or whatever just get me an answer
known for its unique wildlife, which country is africa’s largest island?