summer21477915 summer21477915
  • 02-02-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy shampoo in a 5-ounce bottle for $2.99 or in a 15-ounce bottle for $11.89

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 02-02-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

5 oz bottle for $ 2.99 :

2.99 / 5 = 0.598 rounds to $ 0.60 per oz

15 oz bottle for $ 11.89 :

11.89 / 15 = 0.792 rounds to $ 0.79 per oz

Answer Link

Otras preguntas

How much work is done by pulling a 200 N tire a distance of 35 meters?
Typical trait of someone who attends a vocational school
The local school sponsored a mini marathon and supplied 84 gallons of water per hour for the runners. What is the amount of water in quarts per hour
why did it take so long for florida to become a state how was the conflict solved
what is a key component of a social market economy
I have to write a paper and make up a story. Any story fiction or nonfiction. Do you guys have any ideas? I will upvote:)
in common sense, what does Thomas Paine say in response to the argument that the colonies will continue to flourish under British rule? A. that the argument lac
6 with power of 4 is ?
Lisez la réponse et choisissez la question la plus logique. Alain et Maxime jouent au tennis. Qui jouent au tennis ? Pourquoi jouent-ils au tennis ? À quell
What % of 830 is 120