janiyalindsey16
janiyalindsey16 janiyalindsey16
  • 02-03-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells bags of oranges in two different sizes the 3 pound bag $4 the 8 pound bag cost $9 which cost less

Respuesta :

profarouk profarouk
  • 02-03-2020

Answer:

The 8 pounds bag

Step-by-step explanation:

Case 1 :

a pound cost 4/3

case 2 :

a pound cost 9/8

4×8 > 9×3

then

[tex]\frac{4}{3} >\frac{9}{8}[/tex]

Therefore the 8 pound bag costs less

Answer Link

Otras preguntas

This watery vacation spot is considered part of both California and Nevada. Name this lake
Which two U.S. presidents were impeached?
Snap, crackle, pop! Name the cereal capital of the world: a. Kellogg, Minn. b. Battle Creek, Michigan c. General Mills, Idaho
question number 4 please help
d = √[( x₂ - x₁) + (y₂ - y₁)] Midpoint Formula Slope Form Distance Formula Quadratic Formula
What iconic July 4th edible was nicknamed by sports cartoonist Tad Dorgan? a. hot dog b. popsicle c. pop
Jackie enjoys having her boyfriend Seth hold her close when they are watching television. She appreciates it when Professor Jones maintains a distance of at le
The acceleration of the gravity Moon is equal to one-sixth of Earth's gravitational acceleration times. if an astronaut has a mass of 60 kg, what is the mass an
The heads of which presidents are carved into Mount Rushmore?
Idea that government should play as small a role as possible in economic affairs Dawes Act Marxism Laissez-Faire Antietam