saharvall saharvall
  • 03-03-2020
  • Mathematics
contestada

Apples weigh 12 ounces each.Ronald bought 4 apples.How many pounds of apples did he buy?

Respuesta :

k0lya
k0lya k0lya
  • 03-03-2020
Answer:

48 pounds

Explanation:

Multiplied 12 times 4 which gave me the answer.
Answer Link

Otras preguntas

F(x) = x^2. What is g(x)?
You make picture frames to sell at the flea market; you spent $46 on supplies and you want to sell the frames for $8.50 each. How many frames would you need to
Solve for x please and quick please
The sum of 5 consecutive integers is 110. What is the fourth number in this sequence?
Which BEST describes how an interviewer should ask or respond to questions during an interview
Read the statement about Swift’s "A Modest Proposal." In "A Modest Proposal," Swift indisputably proves that the children's skins could even be used to create
|x| = -5 Select a he graph of the solution. Click until correct graph appears
A class of 25 students took a spelling test. Two students scored 100 on each test, nine students scored 95 on each test, ten students scored 90 on each test, th
Use complete sentences to describe the domain of the cosine function
The main reason why H2CO has a higher vapor pressure at a given temperature when compared to CH3OH is that H2CO