lovelymazorra lovelymazorra
  • 05-07-2016
  • Mathematics
contestada

The price of oranges at a farm is $1.16 per pound. Which equation can be used to determine c, the total price of n pounds of oranges?

Respuesta :

ayeKassandra
ayeKassandra ayeKassandra
  • 05-07-2016
The answer is C=1.16n
Answer Link
mathmate
mathmate mathmate
  • 05-07-2016
Hint:
Example:
If apples cost $1.04 per pound, then n pounds of apples will cost $1.04n.
Answer Link

Otras preguntas

The roof drains conductors is an blank drainage pipe used to convey the storm water from the roof to the building storm drains?
Which term means the government isn't above the law?
Find the equation of an ellipse satisfying the given conditions
A student is interested in knowing how widely the academic aptitude of college-bound students varies at her school. Which of the following statistical methods s
The _____ of an object consists of its speed and direction.
Problem According to the author, how did Christine de Pizan become successful?​
Cost of a shirt: $14.95 Markup: 25% Discount: 45%
this is my last problem for this it shouldn’t take long pls help.
The current ratio measures: Multiple Choice The ability of a company to pay its current obligations. The amount of profits retained in the business. The ability
Cultures scoring high on the dimension of ________ generally have more relaxed lifestyles in which people are more concerned about caring for others as opposed