kingkid2007
kingkid2007 kingkid2007
  • 01-04-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells 4 cans of nuts for$10 .How much would it cost you to buy 3 cans of nuts?

Respuesta :

marcthemathtutor
marcthemathtutor marcthemathtutor
  • 01-04-2020

Answer:

$7.50

Step-by-step explanation:

4 cans ----> costs $10

Find unit cost:

1 can -------> costs $ (10/4)

Multiply unit cost by number of items

3 cans ------> costs $ (10/4) x 3 cans = $7.50

Answer Link

Otras preguntas

Evaluate A2 for A = -3.
The dining room chairs were light and easy to move. In contrast, the table was heavy and cumbersome. Based on the sentence, what does the word cumbersome mean?
Dose anyone have any idea how to do this?
Robert uses a spring scale to measure force. what are the units of his measurement?
How many oxygen atoms are in 6.90 g of Al2(SO4)3? Express your answer using scientific notation with two decimal places.
*************50 PTS!!!!********** I have 3 pieces of candy to place in 4 lunch boxes. In how many ways can I do this if: (a) The candies are all the same and th
In his research, dr. spiro found that teen parents develop close relationships with male infants but not with female infants. three subsequent studies by other
What is the central idea of "Agassiz and the Fish,by a student"?
Which is the best description of obesity
in what year did the US economic recovery begin?