siennapagliarini
siennapagliarini siennapagliarini
  • 02-04-2020
  • Mathematics
contestada

7 scarfs is 71.75 dollars what is the unit price

Respuesta :

fussellk
fussellk fussellk
  • 02-04-2020

Answer:

10.25

Step-by-step explanation:

Unit price means per 1

71.75/7 = 10.25 each

Answer Link
sticknikki08 sticknikki08
  • 02-04-2020

Answer:

10.25

Step-by-step explanation:

71.75 ÷ 7 = 10.25

To Check:

10.25 × 7 = 71.75

Answer Link

Otras preguntas

are penn foster highschool proctored exams optional?​
In the Confederate States of America, the government could not overrule the decisions of state course. What happened to the states when they had conflicts? A.
what does the term khalifa refer to?​
Need help solving for X, nothing else. Pls
1. 7.EE.B.4 Bob buys eggs and potatoes at a store. • He pays a total of $25.92. • He pays $2.57 for the eggs. • He buys 5 bags of potatoes that each cost the sa
8/m-9=6/m-8What does m equal?Please show clear steps!
Please answer the attached question by selecting of the the given answers.
Line 1 passes through (4, 5) and it’s perpendicular to the line shown on the coordinate grid A. x+ 6y= 114 B. -6x- y= 19 C. x- 6y= -114 D. 6x- y= 19
When is a Feature hypothesis fully evaluated?
How many scoops of dog food do five dogs and a puppy eat in a week if each dog eats two scoops per day and the puppy eats half as much as a dog.