tamaralorraine7 tamaralorraine7
  • 04-04-2020
  • Mathematics
contestada

A dozen hotdogs costs $6.90, a customer wants to purchase four single hotdogs, how much would this cost

Respuesta :

abiolatolu90
abiolatolu90 abiolatolu90
  • 04-04-2020

Answer:

4 hotdogs will cost $2.30

Step-by-step explanation:

12 hotdogs cost $6.90

1 hotdog = $6.90/12

≈ $0.575

4 will cost

4*0.575 = $2.30

Answer Link
Officialalehpeter
Officialalehpeter Officialalehpeter
  • 04-04-2020

Answer: $2.30

Step-by-step explanation:

A dozen hotdog costs $6.90

He wants to buy 4

So let's have this way

One dozen =12

12hotdog........$6.90

4 hotdogs.......k

Cross multiply

K=$6.90×4/12

K=$27.6/12

K=$2.30

Answer Link

Otras preguntas

The nation government of the united states is located in which city answer.com
What is the ratio of [a–]/[ha] at ph 3.75? the pka of formic acid (methanoic acid, h–cooh) is 3.75?
The first one I don't get can anyone help me
How to determine the domain and range of a rational function?
What does percy learn about chiron in percy jackson:the lightning thief? Cite evidence to support your answer.
How many neutrons do (k) potassium-39 and potassium-40 have, respectively?
Dimensional analysis 8.9x10^5 tons= ? Ounces
At 3pm, Mikayla’s shadow was 1.2 meters long. Mikayla is 1.7 meters tall. She measures a tree’s shadow to be 7.5 meters. How tall is the tree?
Help me with these questions
Compare and contrast egyptian and nubian society. why is there so much more known about egypt? come up with at least five good reasons.