lavaazad364
lavaazad364 lavaazad364
  • 02-05-2020
  • Mathematics
contestada

I don’t know how to do the calculations!!!


Show steps please

I dont know how to do the calculations Show steps please class=

Respuesta :

thebeautifullegend
thebeautifullegend thebeautifullegend
  • 02-05-2020

Answer:

6-yard piece of rope for 60.12 is the better buy

Step-by-step explanation:

Step 1:

Each yard has 3 feet.

 6     x     3              =18

yds     ft per yds      total yards

Step 2:

Divide the cost by the feet

60.12 / 18 = 3.34     So that is $3.34 per foot

58.52/ 11 = 5.32      So that is $5.32 per foot.

Clearly, the top choice is correct.

Answer Link

Otras preguntas

WHAT COULD HAPPEN IN THE BODY IF PROTEINS OR ENZYMES LOST THEIR CONFORMATIONS OR WERE DENATURED?
Antonio sold a hat for $18. His wholesale cost was $8. What was the percent markup?
what are two determining factors in how organisms are classified into kingdoms
How do I write an equation in slope intercept form from; Slope 3, y-intercept at -4
What factors add to get -18 and multiply to get 75?
How are continental volcanoes formed?
How many seismic stations are needed to determine the location of an earthquake's epicenter?
what are three physical properties of aluminum foil
There were 149 angelfish and goldfish in an aquarium.  There were twice as many guppies as angelfish.  After selling 35 goldfish there are half as many goldfish
Convert 57 mL to its equivalent in L using dimensional analysis