catsRfordogs
catsRfordogs catsRfordogs
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

Between an 8-pack of paper towels for $7.92 or a 12-pack for $11.64, the 8-pack would be cheaper. True or false.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-05-2020

Answer:

false because the 12 pack is cheaper

Step-by-step explanation:

7.92 divided by 8= 0.99

11,64 divided by 12= 0.97

false because the 12 pack is cheaper

Answer Link
seenavengasseri2010 seenavengasseri2010
  • 04-05-2020

Answer:

in my opinion, the 8-pack of paper towels for $7.92 would be cheaper is

Step-by-step explanation:

True, because 12-pack for $11.64 is more costlier

Answer Link

Otras preguntas

How can you use an equation to make a prediction from a pattern?
A one-day pass to an amusement park costs $40. A round-trip bus ticket to the park costs $5. Write two equivalent expressions to find the total cost of a one-da
spade realty sold lots for $23240 per hectare . what is total sales values if the lots in hectare were 2,3,4 ?
solve the question x - 2 = long division 4x
Omar has $660 to spend at a bicycle store for some new gear and biking outfits. Assume all prices listed include tax. He buys a new bicycle for $330.64. He buys
The measure of an angle is 34.6°. What is the measure of its complementary angle?
What’s the correct answer answer asap for brainlist
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
My boss is pregnant is it ok to knit him and his husband a baby sweater?
Answer number 5 a,b,c,d,e pls thanks