ninaneedstogo
ninaneedstogo ninaneedstogo
  • 04-05-2020
  • Mathematics
contestada

7 pound of grapes cost 10.43 how much would 3 pounds cost

Respuesta :

rachi0714
rachi0714 rachi0714
  • 04-05-2020

Answer:

$4.47

Step-by-step explanation:

First you would see how much one pound is by dividing 10.43 by 7 which gets you 1.49. Now we know how much one pound costs we can multiply that by 3 to know much 3 pounds is. $1.49 x 3 = $4.47

Answer Link

Otras preguntas

What is the result of adding these two equations? 4x – 4y = -2 –9x – 4y = -3
Solve the equation for x.
¿Desde el punto de vista químico, el jabón es una sal?
what two acts were passed in response to president Kennedy’s assassination in 1963?
1. ¿Cuáles son tres maneras de viajar por la ciudad de Madrid? 2. ¿Cuáles son tres tipos de platos principales que puedes pedir en el restaurante? 3. ¿Dónde co
Check your knowledge of dialects. Read the following prompt and decide what is being described. Then find the words that exist in various dialects to name the o
What is the vertex of the function f(x) = 12 + 3x + 3?
The Venn diagram shows the number of employees who ranked skills important for their careers in the field. C represents communication, T represents technical sk
“Triangle ABC has coordinates A(-3,4) B(3,2) and C(1,-2) Find the area of the triangle ABC”
I. Relacione las palabras con su antonimia. 1. Ofensa ( ) premio 2. Mezquino ( ) moral 3. Niebla ( 7 ) niño 4. Vapul