Rqdivnt
Rqdivnt Rqdivnt
  • 04-06-2020
  • Mathematics
contestada

Caitlin bought 6 cookies for a total of $10. At this rate, what is the cost of 9 cookies?

Respuesta :

hoanganh384628 hoanganh384628
  • 04-06-2020

Answer:

15$

Step-by-step explanation:

cost of 1 cookie = 10/6

cost of 9 cookies = 9* 10/6 = $15

Answer Link
Аноним Аноним
  • 04-06-2020

Answer:

15 dollars

Step-by-step explanation:

6 cookies for 10 dollars

3 cookies for 5 dollars.

6+3 cookies for 10+5 dollars

Answer Link

Otras preguntas

What is the product? 2 3 4 5 9 -1 -7 11 5 -3
As the outgoing sports prefect, write a report for publication in your school magazing on sporting activities during your term of office​
When the sun and moon work together ____________ are formed on Earth. a Frankentides b Neap Tides c Spring Tides d Dark Tides
PLS HELP WITH SECTION B !!!! ASAP :(
Make a list of the top 10 powers that Congress has
Help ASAP only if you know the answer no spam or I will report
The lines represented by the equations y = 2x – 2 and 2y - 4x = 2 are O perpendicular O neither parallel nor perpendicular O the same line parallel
Which of these is a possessive case personal pronoun? i me you theirs
10 points will give brainliest
An electronics firm produces smart phones for sale to the worldwide market. One of the most crucial process-related competitive operational priorities for this