meekb18 meekb18
  • 04-08-2020
  • Mathematics
contestada

a pack of 4 choclates cost 1.80 pounds how much is the price per unit

Respuesta :

monicadasilva04 monicadasilva04
  • 04-08-2020

Answer:

0.45p

Step-by-step explanation:

4 chocolates = £1.80

1 chocolate =  x

x= 1.80× 1 = 1.80÷4 = 0.45p

1 = 0.45p

I HOPE THIS HELPED :)

Answer Link

Otras preguntas

which describes the underlined word in the sentence? he constructed a mansion on 5,000 acres of land. underlined word: mansion a. predicate nominative b. direct
The price of a stock decreased $2 per day for four consecutive days. What was the total change in value of the stock over the four day period?
In a solution at 25°C, the [H+] is 3.5 × 10−6 M. What is the [OH−]?
what does a suffix do? a. attaches to the end of a word b. gives the main meaning of a word c. comes at the beginning of a word d. makes a word negative
What do organisms use to do work grow and change
Who is known as the father of toxicology
Which of the following best describes how Hammurabi's Code and the Jewish Ten Commandments are similar? A. They established a public and consistent set of ru
“They made her a grave, too cold and damp For a soul so warm and true; And she’s gone to the Lake of the Dismal Swamp, Where, all night long, by a fire-fly lamp
How do u make an inference
Rename the number 9,200