Alanilampkin Alanilampkin
  • 01-09-2020
  • Mathematics
contestada

Charles buys 4 basketballs at a total cost of $36. What is the price per basketball? ​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-09-2020

Divide total cost by quantity.

$36 / 4 = $9 per basketball

Answer Link

Otras preguntas

divide with synthetic method.need fast plz​
2. How do cells build a variety of structures to function in the cell?
The value of a plot has increased by 10% in the past year. The new value of the plot is $46,200. What was the value of the plot last year?
When living things eat other organisms there is a transfer of energy. Which statement BEST describes this transfer
How many moles of NaCl are there in 3.90 x 10^24 particles?
divide with synthetic method.need fast plz​
Given: ABC is a right triangle with right angle C. AB = 18 centimeters and m<A = 22°. What is BC ? Enter your answer, rounded to the nearest tenth, in the bo
Which theme does this passage from The Hobbit develop? Thieves! Fire! Murder! Such a thing had not happened since first he came to the Mountain! His rage passes
if a magic wallet gives me 20 cents every 3 minutes how much money do I earn after an hour​
Helppp help help help help help help help help help help help help help help What evidence supports the claim that a flying saucer flew over O'Hare Internation