diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

34 Put the verbs in brackets into the correct future form. Dear Lionel I'm writing to tell you my exciting news. I have won a competition! I think my life 1) ..
Please Answer in A B C D
TO ANY BTS ARMYS IS THE FIRST TIME YOU HEARD BTS ( THEN KEPT LISTENING OFTEN ) WHEN YOU BECOME AN ARMY OR WHEN YOU LEARN THEIR NAMES
Is it possible to have a triangle with the following sides? a) 9 cm, 40 cm , 41 cm b) 5.4 cm, 3 cm, 2 cm
Given tan A = (4/9) and that angle A is in quadrant 1, find the exact value of sin A in simplest radical form using a rational denominator
Round 4.789473684 Please Please hurry and actually help!
the woman known as the godmother of thanksgiving also wrote which nursery rhyme? humpty dumpty
WWho is Reagan’s intended audience for this part of his speech? American historians and educators European trade unionists democratic Germans free markets in th
What are the answers to 6,9, and 10 “the witch of blackbird pond”
What are the different forms of colonial rule?