diamond967 diamond967
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Mrs. Kim spent $4.77 on her favorite imported cheese. She bought 9/10 of a pound. Find how much cheese cost per pound.

Respuesta :

eliovyona
eliovyona eliovyona
  • 03-09-2020
4.77x10= 47.7/9 = 5.30. 1 pound cost $5.30
Answer Link

Otras preguntas

What word can you use when you want to get a fruit from the tree, for example a mango​
The value of the solid’s surface area is equal to the value of the solid’s volume. Find the value of x.
why there is a need to adjust the pH of the mixture to 4-.5-5.5 first before proceeding to the next step of putting the yeasts? can anyone answer it please....​
Como se escribe memoria en abreviatura?
Identify all rays and lines in the picture below. х Z Rays: XW, XŹ, ZX, ZY Rays: XW ZY Lines: XZ, XW ZY , O Rays: XW, ZY Lines: XZ Rays: XW XŻ, ZY O Lines: xz L
The Average distance from the center of the earth to the center of the moon is 385000 km to the nearest mile how many miles is it from the center of the earth t
Geometry HELP PLEASE and explain how I can get it
AJ has 31 pennies and nickels. he has 67 cents. how many nickels does he have?
How to solve this both problem?​
The number of loaves of bread purchased and the total cost of the bread in dollars can be modeled by the equation c = 3.5b. Which table of values matches the eq