forniteplayerlife forniteplayerlife
  • 03-09-2020
  • Mathematics
contestada

Jeremiah buys 6.5 pounds of ground beef at the grocery store. Ground beef costs $5.50 for one pound. How much does Jeremias spend?*

Respuesta :

florzavala2345 florzavala2345
  • 03-09-2020

Answer:

35.75

Step-by-step explanation:

6.5 times 5.50 = 35.75

or

5.50+5.50+5.50+5.50+5.50+5.50=35.75

Answer Link

Otras preguntas

Kelly plans to take juice on her camping trip.Which will hold more juice 8 cans or 2 bottles?How much more? One can holds 150 mL and one bottle holds 2 L.
make one costume, Rachel uses 6 yards of material and 3 yards of trim. Suppose she uses a total of 48 yards of material to make several costumes. How many yards
What is the average velocity of wind within a storm?
What is the function of the relative pronoun in the adjective clause? After two years, I met the friend with whom I had exchanged many letters. A. possessive
Multiply. –1.1 • (–8) = A. –88 B. –8.8 C. 8.8 D. 88
What mountain range separates India and Nepal from China?
Which sentence contains an essential adjective clause? The coach explained the rules that the officials revised in 2010. The coach, an expert in the sport, expl
Suppose you have a 100-mL cup,a 300-mL cup, and a 500-mL cup. list two different ways you can measure exactly 1 L
how many moles of N2 are in a flask with a volume of 250ml at a pressure of 300.0 KPa and a temp of 300.0 K
please help (-8) ^{-4}