niyahbando39
niyahbando39 niyahbando39
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ellen can purchase 5 apples for $1.75. How many apples can she get for $1.00

Help!!!

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-10-2020

Answer:

She can get 2

Step-by-step explanation:

2 multiplied by 35 equals 70 and 3 multiplied by 35 is 1.05 so Ellen can only get 2 apples

Hope it helps :)

Brainliest pls? Have a good day/night

Answer Link

Otras preguntas

20 years ago a top of the line video game console cost $500 if the inflation rate is 5% compounded continuously how much would that same console cost today?
Which body system is correctly paired with its function? circulatory — transports materials for energy release in body cells digestive — produces hormones for
Genital Surgery ("Bottom" surgery)
what percent of 105 is 63
Find ration of 350g to 7kg​
who was the resident of usa in1983
Which philosophy did the Social Security Act demonstrate
Which Stax artist wrote many of his hit songs, including "Respect," which was later recorded by Aretha Franklin
What type of wave is used by the lighthouse to signal ships?
How can almanacs be used as references?an almanac is a thesaurus.A. TrueB. False