Seudónimo Seudónimo
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

charges $15 for every 5 bags of leaves he rakes. Last weekend, he raked 21 bags of leaves. How much money did he earn?

Respuesta :

ricchad
ricchad ricchad
  • 01-10-2020

Answer:

$63

Step-by-step explanation:

$15 / 5 bags = $3 per bag

21 ( $3 per bag) = $63

Answer Link

Otras preguntas

Which sentence is written correctly?* After PE is over I need to change my shoes. After PE is over, I need to change my shoes
What are some of the most complex building types to design?.
PROMPT: Write a short response that provides a thoughtful analysis of education for an audience of teachers and principals RESPONSE: image below. just want to s
What is the lysosome function
5 B Language Arts / Module 2 / Analyzing Science 2. What types of information do most dictionary entries include? O part of speech, pronunciation, words that me
What is the correct definition of compromise? A)Talking to another to resolve the conflict B) giving up something in order a solution that will satisfy everyone
Question 5 of 10 Does affirmative action allow unqualified people from minority groups into colleges? A. Yes. Unqualified people from minority groups are often
how meny bones do we have
answ Write an equation to describe the sequence below. Use n to represent the position of a term in the sequence, where n = 1 for the first term. 4, 8, 16, ..
how do i go from 9 to 48