weldona
weldona weldona
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

a 4-pound of mangoes cost $24.

How much would 10-pounds of mango cost? please help meh

Respuesta :

fernandoriz54 fernandoriz54
  • 02-10-2020
$6 for each pound of mangoes so 10x6=60
Answer Link
SenseLawd SenseLawd
  • 02-10-2020

Answer:

$60 :)

Step-by-step explanation:

Okay!

We know that 4 pounds of mangoes cost $24.

So, only 1 pound of mangoes would cost 4 times less, right? That's $24 / 4 = $6.

So, 1 pound of mangoes costs $6.

10 pounds of mangoes would simply cost 10 times $6, which is $60 :)

Answer Link

Otras preguntas

Which fraction is greater than 2/3? A. 1/12 B. 2/6 C. 5/12 D. 6/8
A gardener weeds 2/3 of a flower bed in 6 min. How much of the flower bed did the gardener weed in 1 min?
PLEASE HELP ME I AM STUCK PLEASE PLEASE PLEASE
how was the Neolithic period different from the Paleolithic period?
What does (-9)^-2 mean?
what pushed the American coloniststowards wanting independence from the British
9x+2y=36 9x+8y=36 What is the answer
A gardener weeds 2/3 of a flower bed in 6 min. How much of the flower bed did the gardener weed in 1 min?
what was the name of the sturdy vehicle used to transport westward-bound pioneers and theur possessions?
When scientists analyze a rock for its age they are able to determine what events occurred and how it affected life. What do scientists deduce from this? A. ove