laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

PLEASE HELP ASAP!!!! Write an equation of a line with the given slope and y-intercept m = 2, b = 5
Two right triangles are graphed on a coordinate plane. One triangle has a vertical side of 2 and a horizontal side of 6. The other triangle has a vertical side
what is the goal of the federal reserve system
An atom of which of the following elements contains six protons and electrons? A. Neon B. Lithium C. Carbon D. Oxygen
what is the verb on the sentence we ate the popcorn quietly
Under day care licensing, the staff-to-children ratio varies according to the ______ of the children cared for. A. age B. intelligence C. previous tr
When did the rainbow become a gay symbol?
If you are working on a document and want to have Word automatically save the document every minute, what steps should you use to find that setting so you can a
How to solve a acute angle with only the right angle?
Writers who want to establish a clear point of view in their personal narratives should