bensjsjsjjssj bensjsjsjjssj
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Peanut butter is selling $3.99 for a 23 ounce jar and $6.99 for a 60 ounce jar which size has the better (lower )cost per price per price ?

Respuesta :

lrc1416 lrc1416
  • 03-10-2020

Answer:

6.99 for a 60 ounce jar

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What is one feature of the sonnet form? A. Sonnets make order and rationality paramount. B. Sonnets tell a story. C. Sonnets are 14 lines long. D. Sonnets beg
The method of characterization does the author show in "Shooting an Elephant" based on the excerpt below: "Theoretically — and secretly, of course — I was all f
How to solve this problem
A thesis must be supported by _____. evidence outlines paragraphs other novels
In what times of year are tropical cyclones most likely to form? A. Summer and fall B. Spring and summer C. Winter and spring D. Fall and win
Porque a água tem ph igual a 7? se adicionarmos ácido clorídrico (hcl) na água, seu ph mudará? ficará mais ácido ou mais básico?
Explain the difference between strength,muscular endurance and power
A camera with a 50.0-mm focal length lens is being used to photograph a person standing 3.00 m away. if the film is 36.0 mm high, what fraction of a 1.75-m-tall
Each pollen grain contains 2 sperm nuclei one is a _________
Ms. Acosta received a job as a teacher with a starting salary of $34,000. According to her contact, she will receive a 1.5% increase in her salary every year. H