dylanmadisson
dylanmadisson dylanmadisson
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

Apples cost $2.00 for 3 pounds. At that rate, how many pounds of apples can you buy for $8.00?

Respuesta :

yeetlesuwu
yeetlesuwu yeetlesuwu
  • 02-11-2020

Answer:

12 pounds

Step-by-step explanation:

4 x 2 is 8 right? Well, then, you take 3 and multiply by 4 to get 12.

(I kinda went dumb during the middle of typing this out so I got stumped for a minute)

Answer Link

Otras preguntas

How did the tropical cyclone Eloise impact the communities ​
The diagram shows a negative charge moving in a magnetic field. Parallel vectors evenly spaced labeled B. There is a circle labeled v. In which direction is the
help again :) :) will give brainlist :)
Help pls!!!! Do questions 2-5 I willl give a brainlist point.
Name three types of non-wage factors that may influence an individual’s choice of occupation.
Kimberly questioned 7 violinists in the national orchestra. Is this sample of violinists in general likely to be biased? yes no
what is the goal of land speculation
Pleas help, I’ll mark as brainliest.
All PPE used for lung protection must be tight-fitting. Is this statement TRUE or FALSE?
A group of related species are in the same what