jymeabrown jymeabrown
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Imani spent $19 on a magazine and five
candy bars. If the magazine cost $4, then
how much was each candy bar?

Help please

Respuesta :

theexlas theexlas
  • 03-11-2020
Each candy bar was 3$.
19 - 4 (the price of the magazine) = 15$
15 / 5 (the amount of candy bars) = 3$
Answer Link

Otras preguntas

-7.12 = -4.8+× what is the answer?
Computer viruses often spread by means of what?
The circumfrence of a circle is 16TT
A _________ is an economic system that does not use money for trade. a. bill of exchange c. domestic system b. barter economy d. market economy
Which of the following is not a likely result of destruction of wetlands? A. decline in plant and animal populations B. overgrowth of reeds and cattails C. p
Which sentence uses italics or quotation marks correctly? A. The Italian composer Gioachino Rossini wrote an opera titled "William Tell." B. While you may no
which type of communication includes the words you choose and the grammar you use to express them
For my birthday, I received bongos __________ six months’ worth of lessons. Which word coordinates the ideas and completes the sentence? but however and further
Presidential candidates often choose a running mate who can ____ by virtue of certain characteristics.
What is the full definition of "Joke"