Littlesquishe
Littlesquishe Littlesquishe
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

It costs $1.08 to buy 3 green marbles. If the marbles all have the same price, how much
does it cost to buy 1 marble?

Respuesta :

rsh8103 rsh8103
  • 03-11-2020

Answer:

0.36$

Step-by-step explanation:

1.03/ 3 marbles = 0.36$ per marble.

Answer Link
katvid19
katvid19 katvid19
  • 03-11-2020

one marble is 36 cents

1.08÷3=36

Answer Link

Otras preguntas

answer this please!!!!!✖ not wrong answer plss✔️correct answer plssif people who answered this I will marked ! ​
Pls help plssss I beg plsss
Are lines L1 and L2 perpendicular?? How do I explain and justify it ? Please help me
what is the correct meaning for random the teacher made a random choice to work on the project -quick -humorous -careful -chance
Which of these statements is most accurate for the era c. 1450-c.1750? a. The use of silver as a trading commodity declined. b. The Spanish became the only Euro
A rocket is launched from a tower. The height of the rocket, y in feet, is related to the time after launch, x in seconds, by the given equation. Using this equ
Answer here if your sick of people swearing on brainly!!!
Find the slope of the line that passes through the points (1,2 )and (5,6).
Derek needs 2 gallons water to mix a sport drink , but he only has a 1 cup measuring cup.
please help me on this!