amaliachano11 amaliachano11
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

A meat market sells fajitas for $5.12 per
pound.
What would be the cost of 3 - lbs of
4
fajitas? $
3 lbs
Pls help ASAP

Respuesta :

PhantomWisdom PhantomWisdom
  • 06-12-2020

Given :

A meat market sells fajitas for $5.12 per  pound.

To Find :

The cost of 3 - lbs of fajitas.

Solution :

Price of  1 pound fajitas, p = $5.12 .

So, price of 3 pounds of fajitas is :

P = 3 × p

P = 3 × 5.12

P = $15.36

Therefore, price of 3 pounds fajitas is $15.36 .

Answer Link

Otras preguntas

write two eqivalent fractions for 4/12
Given the function Y=-8/x
75% of what is 15 I cant figure this out iv tried a million times
what was france currency during ww1
what job employed the majority of the people in Egypt?
The three major types of faults are normal, reverse and syncline.
If 35=M45=60N35=M45=60N, what is M+NM+N?
The nuclear family is the only form of families found in North America today.
Martin is making squares by arranging 26 sticks. how many squares can he make?
Each day, Steve walked 1/12 mile more than the previous day. The first day he walked 1/12, the second day he walked 2/12 mile, the third day he walked 3/12 mile