ps4life1999 ps4life1999
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Provolone cheese costs $5.00 per pound. We can get 6 slices per pound. You need 8 slices for your recipe. How much does the cheese cost for your recipe

Respuesta :

nrajpal
nrajpal nrajpal
  • 01-12-2020

Answer:

6 dollars and 67 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Nathaniel is making muffins. Each batch uses 2 cups of flour. He plans to use less than 40 cups of flour for muffins so that he has enough left to make a cake.
the cost of 5 scarves is 73.75. what is the unit price
Why is Ralph Waldo Emerson considered "The Father of American Literature"?
Chemical reactions either release or store energy. In endothermic reactions, energy is stored as heat, and you might notice a decrease in temperature. In exothe
Why does Walter pour syrup on everything and why does Atticus get angry at Scout for noticing?
what are some good skills to have in any job?
Asnwer anything get 100 pints this is for Christmas (limited time only)
Why did settlers want to expand west?
Jermaine bought a 25-pack of blank CDs for $22.23. What is the price per CD to the nearest cent
50 + 2x = 100 What is x?