rebeles13
rebeles13 rebeles13
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

a girl paid 6.28 for 3/4 pound of shrimp. what was the unit price in dollars per pound?

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 01-12-2020

Divide the amount spent by the weight:

6.28 / 3/4 = 8.37

Unit price is $8.37 per pound

Answer Link

Otras preguntas

the region of flat land down by the ocean
A professional baseball team won 84 games this season.  The team won 14 more games than it lost.  There were no ties.  How many games did the team lose?  How ma
I need to convert this to scientific notation 13,562,600,000,000.00
what is the best way to find out the subject of a map
what is 5,900 round to the nearest thousand
what is -1.716 as a fraction?
what does 10a-a-a-a equal
what number must be added to 15,-6,& 12 to have a mean of 5? EXPLAIN!!
_____ occurs when light changes direction after colliding with particles of matter
A first year Master Chef was hired in Whitehorse, Yukon at an annual salary of $52,000. What would her gross pay each pay cheque be if she was paid Semi-Monthly